Zadanie konkursowe - Ile lat?

28 sierpnia 2015

Treść zagadki:

Wojtek i Rozalka mają  razem 30 lat. Sześć lat temu Wojtek był 5 razy starszy od Rozalki. Ile lat ma obecnie każde z nich?

Zadanie przeznaczone jet dla dzieci, które potrafią dodawać i/lub mnożyć co najmniej do 30. 
Zadanie krok po kroku przedstawiła tytułowa Rozalka, która 6 lat temu faktycznie miała 5 razy starszego od siebie kuzyna Wojtka.
A ponieważ zadanie dotyczyło jej bezpośrednio, niezwykle mocno zaangażowała się w jego rozwiązanie, jak również w prezentację rozwiązania na tablicy:)

Chwila zadumy i zaczynamy:)

Krok 1. Zapisujemy imiona dzieci na tablicy lub kartce papieru.
Krok 2. Zapisujemy stan sprzed 6 lat i obecny, koniecznie jeden pod drugim.

Krok 3. Wstawiamy znaki dodawania i równości, wypisujemy wszystkie informacje z treści zadania, a następnie obliczamy wspólny wiek dzieci sprzed 6 lat. Tutaj należy uważać, aby dzieci odjęły 6 lat od wieku Rozalki i 6 lat od wieku Wojtka, łącznie odejmujemy 12. Staramy się aby odpowiedź padła z ust dziecka, nie podpowiadamy rozwiązania, czekamy, aż dziecko samo zauważy, ile należy odjąć lat.

Krok 4. Szukamy pary liczb, która spełni warunek z zadania, zaczynamy od najmniejszych możliwych liczb. Jeżeli Rozalka miała 1 rok, wówczas Wojtek miał 5 razy tyle. Po podstawieniu wieku dzieci do równania, dziecko widzi, ze to nie jest rozwiązanie. Rozalka i Wojtek na pewno byli trochę starsi. Podstawiamy kolejne liczby, słuchamy propozycji dziecka. Rodzic nie powinien sugerować rozwiązania. Czeka, aż dziecko samodzielnie znajdzie odpowiednią parę liczb.

Mamy rozwiązanie, połowa sukcesu za nami:)
Krok 6. Obliczamy ile lat mają teraz dzieci. Przy takim rysunku, dzieci będą widziały, że należy dodać 6 lat do wieku Wojtka oraz 6 lat do wieku Rozalki.

Krok 7. Została już tylko poprawna odpowiedź:)

I gotowe! Rozalka, jesteś świetnym matematykiem!
© Copyright 2023. All Rights Reserved. - Polityka prywatności