Magik

4 września 2015

Zuzia zorganizowała przyjęcie urodzinowe dla swojej młodszej siostry. Jedną z zabaw, którą wymyśliła była zagadka. Wszystkie dzieci usiadły obok ławy, na której leżał stary kapelusz dziadka. Do kapelusza Zuzia wrzuciła 7 klocków czerwonych, 3 niebieskie i 5 zielonych. Wtedy Zuzia podała dzieciom treść jej zagadki:


Ile co najmniej klocków trzeba wyciągnąć z kapelusza dziadka, aby mieć pewność, że wśród wylosowanych klocków będzie przynajmniej jeden zielony, niebieski i czerwony?


Od czego zacząć?
Najlepiej od kapelusza i kolorowych kulek:)

Jeżeli nie mamy kulek opisanych w zadaniu, możemy zrobić je z papieru i zaznaczyć kolory. Ważne jest jednak, aby kulki były jednakowe. Nie mogą zdradzać swoją wielkością i kształtem koloru.

Kule możemy zastąpić wyciętymi kółkami, kwadratami itp. Ważne, aby były jednakowego kształtu i w kolorze opisanym w zagadce.

Co dalej?

Zawiązujemy dziecku oczy i prosimy aby losowało kulki tak długo, aż wśród wylosowanych znajdą się 3 różne kolory. Ćwiczenie możemy sprawdzić ze wszystkimi domownikami. 
Im więcej osób, tym lepsza zabawa. Proponujemy zapisywać wyniki i sprawdzić, kto jest największym szczęściarzem, czyli osobą, która w najmniejszej ilości losowań odłożyła kulki w 3 kolorach.

Czas na pechowca:)

Jeżeli dziecko nie zna odpowiedzi, prosimy aby opisało jak jego zdaniem wyglądałoby losowanie kulek przez najbardziej pechową osobę na świecie.  
Czy 3 kolory uzyskałby po 3, 4 a może po 10 losowaniach? 
Który kolor wybrałby najpierw? A jaki będzie kolejny....
Tym razem nie zawiązujemy oczu tylko celowo prosimy aby dziecko wybierało takie kolory kulek, które jego zdaniem wylosowałaby najbardziej pechowa osoba na świecie.


I rozwiązanie zagadki!

7 kulek czerwonych + 5 kulek zielonych i na końcu wystarczy wylosować jedną, która na pewno będzie miała kolor zielony:)


Udanej zabawy!!!!!


© Copyright 2023. All Rights Reserved. - Polityka prywatności