Sprawdzone ćwiczenia na tabliczkę mnożenia

27 września 2019

Dzień dobry! Nazywam się Joanna Grodecka, jestem z wykształcenia matematykiem i od 8 lat nauczycielem we własnej placówce EZO - Wrocław Ołtaszyn. Jednocześnie jestem współzałożycielem i współautorem programu nauczania matematyki metodą EZO czyli Eksperymentuj, Zrozum, Oblicz, a prywatnie mamą dwójki dzieci:)
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Państwem niektórymi, sprawdzonymi metodami dotyczącymi nauki tabliczki mnożenia.
Jednocześnie chciałabym podkreślić, że tylko odpowiednia ilość powtórzeń i różnorodność ćwiczeń da zamierzony efekt. Ale co oznacza odpowiednia ilość? Odpowiedź nie jest jednoznaczna! Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego dziecka. Pamiętajmy, że każdy ma swoje własne tempo, zarówno w sporcie, w czasie rozwiązywania problemu czy chociażby w pracy zawodowej. Podobnie jest z dziećmi i z matematyką. Podczas tych 8 lat, poznałam mnóstwo zagubionych i niepewnych siebie dzieci. Szybko okazało się, że ich tempo pracy odbiega od najlepszych uczniów w klasie. A to powodowało zagubienie i utratę pewności siebie na lekcjach. Dopiero zwracanie uwagi na wynik, a nie na czas odpowiedzi pokazało, że dzieci na zajęciach pracowały chętnie i robiły postępy. Dlatego pozwólmy dziecku na jego własne tempo liczenia w pamięci, rozwiązywania zadań. Zapewniajmy dziecko, że tak naprawdę liczy się dobry wynik, a nie czas udzielonej wypowiedzi.
Chciałabym również podkreślić, że nie wszystkie dzieci są w stanie opanować w stopniu podstawowym mnożenie. Mnożenie przez 6,7 i 8 zawsze jest dużym wyzwaniem i nie wszystkie dzieci są w stanie nauczyć się jej na pamięć.
Przedstawiam własną listę, kilku sprawdzonych sposobów i gier, ułatwiających naukę tabliczki mnożenia.

Przygoda z wielokrotnościami liczb!

Naukę tabliczki mnożenia w programie EZO zaczynamy dość wcześnie - bo już z dziećmi w wieku 4 lat! Na pierwszym poziomie nauczania pojawiają się wielokrotności liczb 2 i 10. W wieku 5 lat (u nas poziom 2) dzieci wypowiadają wielokrotności liczb 2, 5 i 10. W wieku szkolnym, kiedy wprowadzamy tabliczkę mnożenia, dzieci swobodnie używają palców głównie przy mnożeniu przez 5 wypowiadając i licząc kolejne wielokrotności tej liczby. Absolutnie nie mają problemów z mnożeniem przez 2 i 10.
Na kolejnych poziomach naszej edukacji matematycznej pojawiają się również wielokrotności pozostałych liczb, dzieci bez nauki na pamięć potrafią podać wynik mnożenia liczb w zakresie 0-10, swobodnie operują wielokrotnościami.
Ćwicz z dzieckiem w samochodzie, na spacerze, w domu.
Spróbujcie wypowiadać kolejne wielokrotności liczb, np.

2,4,6,8,10,12,14,16,18,20
3,6,9,12,15,18,21,24,27,30

Możecie jednocześnie rzucać do siebie piłeczką lub grać np. w badmintona. Zapewniam, że jest to świetnie ćwiczenie na dodawanie i wstęp do mnożenia!

 

Trening czyni mistrza!

Pamiętajmy, że im więcej będziemy wykorzystywać tabliczkę mnożenia w zadaniach i w grach, tym lepiej będzie ona przyswajana przez dzieci. Tempo znalezienia wyniku również będzie się poprawiać.
Oto kilka gier dostępnych na rynku, które sprawdzają się u nas na zajęciach, jak również w domowym zaciszu:)

1. "Po drodze z tabliczką mnożenia", wydawnictwa Aleksander.

Ulubiona gra uczniów głównie z 3 i 4 klas SP. Proste zasady gry, a w tym pułapki i bonusy. Po każdym rzucie kostką i ruchu pionka dziecko może przejść jedno pole dalej, pod warunkiem, że poda prawidłowy wynik mnożenia. Dodatkowym walorem gry, jest fakt, że pytanie zadaje inny gracz, korzystając z wydrukowanej planszy z klasyczną tabliczką mnożenia. Dzięki temu wzrokowiec szukając trudnego działania dla przeciwnika również utrwala mnożenie.
Gra ma dodatkowy walor - jest tania i może w nią grać cała rodzina:)

2. Gra Ligretto
Ciekawa gra, która również nie będzie leżeć zakurzona na półce. W wersji oryginalnej absolutnie nie dotyczy ćwiczenia tabliczki mnożenia, nie ma też nic wspólnego z wielokrotnościami liczb. Dzisiaj nie skupimy się na oryginalnych zasadach gry Ligretto, tylko jej zawartości, czyli na kartach, które można wykorzystać do naszych powtórek i ćwiczeń.

Jak gram z dziećmi?
Wybieram karty z liczbami, które mnie najbardziej interesują. Rozkładam około 20 kart przed dziećmi, karty są ułożone liczbą do spodu, dzieci nie widzą liczb widocznych na karcie. Kolejno proszę dziecko o odwrócenie dwóch kart. Jego zadaniem jest podanie wyniku mnożenia liczb znajdujących się na kartach. Jeżeli uczeń udzieli prawidłowej odpowiedzi, zabiera karty jako punkty. W przypadku trudności, pomagam dziecku poprzez odpowiednio dobrane pytania dojść do właściwego wyniku. Z dzieckiem słabym ćwiczymy różne sposoby na znalezienie wyniku.
Grę kontynuuję tak długo aż zabraknie kart.

Chciałabym tutaj podkreślić, iż ciekawość dziecka dotycząca liczb ukrytych na wylosowanych kartach, powoduje, że dzieci świetnie się bawią. Ta losowość i ciekawość sprawia, że podczas zabawy ich umysły są otwarte i chętne do działania!

Grę w takiej konfiguracji można wykorzystać również z młodszymi dziećmi, zamiast mnożenia dodajemy lub podajemy różnicę liczb;)

3. Eliksir mnożenia

Gra przeznaczona dla dwóch osób. Angażuje nie tylko dzieci, ale również naszych nauczycieli podczas szkoleń EZO. Grę już kilka razy polecałam na fb i instagramie, dokładną recenzję można znaleźć w internecie!

 

4. Karty edukacyjne - MATEMATYKA jest SUPER, wydawnictwa Egmont.

Moje ulubione:D

Dlaczego?
Bo wychodzimy tutaj poza obszar liczb 0-10. Skoro nasze pociechy radzą sobie z mnożeniem przez 2, 3 i 10, to dlaczego nie zadać im pytania ile to jest 13 razy 3?
Z kart wybieram te, które są dostosowane do możliwości dzieci w danej grupie. Dzięki nim, dzieci utrwalają tabliczkę mnożenia i nie koncentrują się tylko na tabliczce wyuczonej na pamięć. Tutaj trzeba rozumieć mnożenie! Trzeba trochę pomyśleć, zaangażować się.

Jak używam tych kart i dlaczego uwielbiają je dzieci?
Dzieci siedzą w kółku. Pokazuję kartę z obrazkiem i działaniem pierwszemu dziecku. Proszę o odpowiedź, dopiero po usłyszeniu prawidłowego wyniku wręczam kartę, na której oprócz działania jest umieszczony obrazek wraz z jego opisem (ciekawostką). Zawsze zakrywam dół karty, z zamieszczonym kształtem, który po włożeniu do kieszeni znajdującej się na opakowaniu, przedstawia wynik mnożenia.
Dół karty zakrywać należy szczególnie przy dzieciach z dużymi trudnościami matematycznymi. Wbrew pozorom, są to dzieci, które momentalnie odszyfrują jaką cyfrę kryje dany kształt i odpowiedzi będą podawane błyskawicznie.
Dlaczego dzieci lubią karty MATEMATYKA jest SUPER? Dzieci zdobywają ciekawe obrazki, porównują je między sobą, wymyślają zabawy. Nikt nie wie jaką kolejną kartę dostanie, działanie i podanie wyniku to tylko przerywnik w ich zabawie, ale wymagający myślenia:) Przy tych kartach ćwiczę również z dziećmi cierpliwość i szacunek do drugiej osoby. Pokazuję, że nie liczy się tempo, tylko prawidłowy wynik.

5. Gra EZO


Na koniec chciałabym zdradzić jedną z moich ulubionych gier EZO, które z powodzeniem wykorzystujemy na zajęciach, również dotyczących obliczania pól prostokątów i kwadratów.

Gra przeznaczona jest dla dwóch osób. Potrzebna jest kartka w kratkę, dwie różnego koloru kredki i dwie kości do gry.
Gracz 1 rzuca dwiema sześciennymi kostkami z oczkami (na zdjęciu z liczbami). Odczytuje liczbę oczek na jednej i na drugiej kostce. Nie dodaje ich. Rysuje prostokąt o wymiarach równych liczbom oczek znajdujących się na kostkach.
PRZYKŁAD:
Jeżeli na kostkach wypadły 2 oczka i 4 oczka, to koloruje prostokąt o wymiarach 2 kratki na 4 kratki. W środku prostokąta wpisuje liczbę zakolorowanych kratek.

Wygrywa ta osoba, która zakoloruje większą część kartki.

Ćwiczymy tutaj: obliczenia dotyczące pola prostokątów, tabliczkę mnożenia i dodawanie:)
Czy dzieci lubią tę grę? Oczywiście, często po zajęciach grają w nią z rodzicami w domu!

Dziękuję za przeczytanie artykułu. To tylko mała część gier i zabaw, jakie wykorzystujemy w programie EZO- Eksperymentuj, Zrozum, Oblicz. Napiszcie, czy artykuł był dla was inspirujący, czy wykorzystacie podane gry do wspólnych ćwiczeń z dzieckiem? A może macie swoje sprawdzone sposoby, gry, zabawy, z którymi chcielibyście się tutaj podzielić?
Pozdrawiam wszystkich:)
JG

© Copyright 2023. All Rights Reserved. - Polityka prywatności