Wakacyjna przygoda z matematyką - szacowanie

24 czerwca 2020

Jak długo trwa minuta? Rodzic wraz z dzieckiem siada na dywanie, wspólnie zastanawiają się jak długo trwa minuta. Spróbujmy zgadnąć. Rodzic odmierza stoperem czas, dziecko kładzie się na podłodze, jak zadecyduje, że właśnie minęła minuta szybko wstaje. Powtarzamy ćwiczenie, rodzic pokazuje na stoperze jak długo trwa jedna minuta. Czy tym razem dziecko wstanie w odpowiednim momencie?
Ile razy w ciągu minuty dziecko wypowie swoje imię? Dzieci szacują- zgadują, a następnie wspólnie z rodzicem sprawdzają za pomocą stopera. Dziecko wypowiada imię, a rodzic liczy.
Ile oddechów wykonuje człowiek w trakcie minuty?Ile dziecko zrobi podskoków w ciągu minuty? Ile włoży klocków do pudełka w ciągu minuty? Wszystkie? 🙂

Ćwiczenie 1:Jaka to liczba?

Do tego ćwiczenia przygotowujemy opakowanie po jajkach, w środku, w każdej przegródce piszemy liczby od 1 do 10. Do środka wkładamy mały kamyczek lub mały klocek.
Dziecko zamyka wieczko i potrząsa opakowaniem, następnie otwiera je i wypowiada głośno liczbę, na której leży kamyczek. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy.
W kolejnym kroku dziecko zgaduje przed otworzeniem wieczka do przegródki z jaką liczbą wpadł kamyk/klocek. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy.

Ćwiczenie 2: Zamknięte w pudełku

Przygotowujemy metalową puszkę, np. po kawie oraz kartonowe pudełko, np. po czekoladkach. Do każdego opakowania wkładamy inną liczbę małych przedmiotów, np. guzików. Nie pokazujemy liczby przedmiotów dziecku.
Siadamy na dywanie, podajemy dziecku pudełko i prosimy, aby nim potrząsnęło i oszacowało, ile przedmiotów jest w środku. Następnie rodzic z dzieckiem wyciąga guziki i głośno je przelicza. Jaki jest wynik? O ile się pomyliłeś/pomyliłaś? Podobnie postępujemy z puszką po kawie. Następnie dokładamy lub zabieramy kilka przedmiotów. Dziecko podobnie potrząsa pojemnikami, szacuje liczbę przedmiotów, mówi czy tym razem jest ich więcej niż wcześniej, czy mniej. Wyciągamy guziki i ponownie sprawdzamy swoje szacunki.
Następuje zamiana ról, dziecko wkłada do opakowań kilka guzików, a zadaniem rodzica jest oszacowanie ile przedmiotów jest w środku.

Ćwiczenie 3: Ile kulek zmieści się do pudełka?

Do ćwiczenia potrzebujemy niewielkich rozmiarów pudełko, np. po butach oraz stare gazety.
Rodzic pyta: Jak myślicie, ile papierowych kulek z gazet zmieści się do pudełka? Mniej a może więcej niż 10? Dziecko podaje propozycje. Sprawdźmy to! Wspólnie z dzieckiem formujemy papierowe kulki, wkładamy je do pudełka i głośno liczymy. Czy udało się podać prawidłową liczbę? Czy szacunek był bliski prawdzie?

Ćwiczenie 4: Szacowanie paluszkami

Siadamy z dzieckiem naprzeciwko siebie. Rodzic chowa za plecami ręce zaciśnięte w pięści. Na hasło: jeden, dwa, trzy pokazuje dziecku, przez krótką chwilę (1-2 sekundy) obie dłonie z wybraną przez siebie liczbą wyprostowanych palców, następnie szybko chowa je za siebie. Dziecko ma za zadanie zgadnąć ile palców pokazał rodzic. Gdy padnie propozycja, rodzic pokazuje wyprostowane palce i sprawdzamy. Następnie zamieniamy się rolami, tym razem dziecko pokazuje palce, a rodzic zgaduje.

Zachęcamy do szacowania i sprawdzania swoich przypuszczeń w różnych sytuacjach z życia codziennego. Np. Jak myślisz ile jest widelców w koszyczku (w zmywarce), policzmy je i włóżmy do właściwej przegródki …(oczywiście gdy są już czyste ;))
Jak myślisz ile masz laleczek/samochodzików? Odpowiedzi: dużo/ mało – jak najbardziej akceptujemy. Następnie sprawdzamy, liczymy przedmioty i układamy je w szeregu. Możemy wówczas przeliczyć je jeszcze raz, ale tym razem od drugiej strony i sprawdzić czy jest ich wciąż ta sama liczba.
Zobacz, z suszarki zdjęłam bardzo dużo skarpetek, jak myślisz, ile ich jest? Więcej/mniej niż 10? A może więcej niż 20? Sprawdźmy to, a następnie znajdźmy pary. Ile teraz mamy par?

Czekamy na Twoje zdjęcia, podziel się pracą z dzieckiem, wyślij zdjęcie jak szacujecie, lub jak składacie skarpetki czy układacie zabawki. Będzie nam niezwykle miło i na pewno umieścimy je na naszym blogu!

POWODZENIA!

© Copyright 2023. All Rights Reserved. - Polityka prywatności