MatBox - wielokrotności liczb, mnożenie i dzielenie

15 grudnia 2020

Jak ułatwić dziecku zapamiętanie i zrozumienie tabliczki mnożenia oraz jak pokazać dzielenie jako działanie odwrotne do mnożenia?

Przedstawiamy nasz kolejny przepis z wykorzystaniem pudełka MatBox - wersja rozszerzona.

Potrzebne będą:

  • Karty z liczbami od 0 do 50
  • Żetony
  • Pionek
  • Kartka papieru i długopis do zapisania działań

Działaj według kolejności:

 

Z talii kart do 100 wybierz karty z liczbami do 50.

Poproś dziecko aby z kart wybrało wszystkie wielokrotności liczby 5 zaczynając od 0.

Poproś dziecko aby poukładało wybrane liczby w kolejności rosnącej i głośno je przeczytało.

Poproś dziecko aby nad kolejnymi wielokrotnościami piątki ułożyło żetony według wzoru: nad kartą z liczbą 0 nie umieszcza żetonu, nad kartą z liczbą 5 układa jeden żeton (jedna piątka - jeden żeton), nad kartą z liczbą 10 dwa żetony (10 to druga wielokrotność liczby 5, zapytaj: ile piątek mieści się w dziesiątce?), nad kartą z liczbą 15 - trzy żetony (15 to trzecia wielokrotność, ta liczba składa się z trzech piątek). Postępuj analogicznie aż do liczby 45, nad którą położy aż 9 żetonów. Zadaj pytanie: Ile żetonów powinno znaleźć się na liczbie 50?

Połóż pionek na karcie z liczbą 45 i zapisz na kartce papieru lub w zeszycie działanie: 45:5 =

Poproś dziecko aby sprawdziło, ile żetonów znajduje się nad kartą 45, możesz zapytać: Ile piątek mieści się w liczbie 45, która to wielokrotność. Policz żetony i zapisz wynik dzielenia:

45:5 = 9

Teraz połóż pionek przy żetonach i zapisz działanie: 5 * 6 =

Poproś dziecko aby sprawdziło, czy szósta wielokrotność liczby 5 to karta, nad którą mieści się 6 żetonów. Poproś dziecko aby zapisało wynik mnożenia.

5 * 6 = 30

W kolejnych krokach, kładź pionek na karcie z liczbą lub przy żetonach, zadaniem Twojego dziecka będzie samodzielne zapisanie odpowiedniego działania (mnożenia lub dzielenia) i podanie wyniku.

Po kilku przykładach, zamieńcie się rolami. Teraz Twoje dziecko kładzie pionek na liczbie (wówczas Ty piszesz działanie jakim jest dzielenie i podajesz wynik) lub przy żetonach (wówczas układasz działanie z wykorzystaniem mnożenia). Zadaniem Twojego dziecka jest sprawdzenie Twoich obliczeń. Sprawdź jak zareaguje gdy popełnisz błąd! Poproś o wytłumaczenie, dlaczego podany wynik jest błędny, to najlepsza nauka:)

 

Wykorzystanie wielokrotności liczby 5 jako wstęp do zabawy i zrozumienie zasad jest nieprzypadkowe. Dzieci zazwyczaj nie mają problemów z mnożeniem i dzieleniem przez 5, dlatego dopiero w kolejnym kroku powtórz ćwiczenie z wykorzystaniem wielokrotności liczby 3, 4, 7...

Powodzenia!

 

UWAGA!

Zarówno karty jak i żetony można kupić w naszym sklepie na FB. Zachęcamy do składania zamówień przez messengera i nauki poprzez działanie i manipulowanie. Każde dziecko może polubić i zrozumieć MATEMATYKĘ. Liczy się odpowiednie podejście i dobrze dobrane pomoce edukacyjne.

Post jest jednym z wielu, ma na celu wesprzeć wszystkich rodziców zaangażowanych w edukację matematyczną swoich dzieci. Pomoce edukacyjne wykorzystane w tym poście pochodzą z pudełka MatBox – wersja rozszerzona, ale można je kupić również indywidualnie TUTAJ.

Pozdrawiamy

Joanna & Małgorzata

© Copyright 2023. All Rights Reserved. - Polityka prywatności