REPORTAŻ Z WARSZTATÓW - WYZNACZANIE OBJĘTOŚCI BRYŁ

16 czerwca 2021

Bryły w klasie 1 SP

 

Warsztaty z wyznaczania objętości brył rozpoczęliśmy od nazwania brył. Przedmiotem naszej uwagi były: sześcian, prostopadłościan, kula, kilka rodzajów ostrosłupów i graniastosłupów oraz walec.

W modelach naszych brył znajdowały się ich siatki. Dzieci podglądały siatki tych brył i z kartonowych modeli zbudowały własne, kolorowe modele. Modele tych brył po sklejeniu trafiły do kolekcji pomocy dydaktycznych dzieci.

BEZPIECZEŃSTWO na zajęciach jest bardzo ważne. Oprócz modeli brył do wykonania wszystkich naszych eksperymentów potrzebne były strzykawki. Po zapoznaniu się z zasadami używania strzykawek dzieci założyły ochronne okulary. Strumień wody wylatujący ze strzykawki czasami bywa bardzo silny, należy przed nim chronić oczy.

A oto pomysł na dodatkowe zabezpieczenie 🙂

Pierwszym ważnym etapem naszych eksperymentów było dokładne odmierzenie pojemności 10ml. Strzykawki o takiej pojemności wykorzystywały dzieci w czasie swojej pracy. Nie było to proste, bo każdy większy bąbel powietrza wpływał negatywnie na dokładność pomiarową.

Kiedy wszyscy idealnie potrafili odmierzyć dokładne 10ml przystąpiliśmy do etapu szacowania pojemności walca. Najpierw do walca wlaliśmy 10ml wody, czyli pojemność jednej strzykawki. Zadaniem dzieci było oszacowanie ile takich pojemności uda im się wlać do walca. Swoje szacowane liczby strzykawek dzieci wpisywały do tabeli pod swoimi inicjałami.

Po tym nastąpił czas sprawdzenia przewidywań dzieci

Liczba napełnionych strzykawek była tak duża, że konieczna była w ich zliczaniu pomoc jednej z mam.

Po tej części naszego wspólnego eksperymentowania nastąpił moment kulminacyjny naszego spotkania. Zadaniem dzieci było doświadczalne wyznaczenie objętości kilku wybranych brył. To była przyjemna część naszych warsztatów. Każdy musiał zbadać pojemność ośmiu brył. Kolejność wykonywanych czynności była taka:

  1. napełniasz bryłę pełnymi dziesiątkami
  2. każdą wlane 10ml odliczasz używając żetonów
  3. po napełnieniu zliczasz wszystkie żetony
  4. każdy żeton to jedna dziesiątka, trzeba teraz policzyć jaką liczbę utworzą te dziesiątki
  5. zapisujesz wynik w mililitrach pod swoimi inicjałami w tabeli
  6. wylewasz wodę z bryły przekazujesz ją kolejnej osobie
  7. powtarzamy te same kroki z każdą, z ośmiu brył

Ależ się działo!

Tablica tylko częściowo przedstawia efekty ciężkiej i dokładnej pracy dzieci.

Na końcu naszego spotkania wróciliśmy na moment do szacowania.

Tym razem spośród dwóch brył dzieci miały zagłosować na tą, która ma większą objętość.

W rozstrzygnięciu tego kto miał rację pomogła waga szalkowa. Kiedy przed dziećmi pojawiła się ona na stoliku, szybko wszyscy zdecydowali, że należy do szalek wlać zawartości obu brył i tak gdzie szalka opadnie znajduje się woda z bryły o większej pojemności.

No cóż nasze spotkanie musiało się kiedyś zakończyć.

Zupełnie zapomniałam. Odbyły się także wybory miss figur 3D. Wygrał różowy graniastosłup trójkątny złożony przez Wiktorię.

© Copyright 2023. All Rights Reserved. - Polityka prywatności